Hodowla Królików Olbrzym Belgijski Szary o numerze 449P

Olbrzym belgijski to największa rasa królika domowego, pochodząca z Belgijskiej Flandrii. Został wyhodowany prawdopodobnie w XVI wieku w pobliżu miasta Ghent, jednak dokładna historia jego powstania nie jest znana. Futro tego królika jest błyszczace i gęste, głowa szeroka i masywna. Pełną dojrzałość osobniki osiągają w wieku około roku.

Królik Olbrzym Belgijski

Waga dorosłych Olbrzymów Belgijskich przekracza zazwyczaj 6 kg, często dochodzi do 7 kg. Szczególne okazy, przekraczają nawet 9 kg. Samice są zazwyczaj cięższe od samców.

Króliki olbrzymów belgijskich charakteryzują się znaczną długością tułowia, przekraczającą nawet 80cm. Tułów krótszy niż 70cm przy ocenie uważany jest za wadę budowy. Grzbiet powinien być szeroki i równy, klatka piersiowa dobrze rozwinięta, zad zaokrąglony. Nogi przednie bywają z reguły krótkie, w przeciwieństwie do wydłużonych i silnych nóg tylnych.

Prawidłowa długość uszu Olbrzyma Belgijskiego wynosi 17 do 19 cm. Ogon jest dość długi, bardzo sztywny i wzniesiony ku górze.

U samic z wiekiem uwydatnia się podgardle, powinno być ono niewielkie, bez jakiegokolwiek pofałdowania. Okrywa włosowa królików belgijskich jest gęsta, sprężysta, jedwabista. Włosy pokrywowe są o długości około 3 cm - 4 cm, posiadają kryjące podszycie.

 
Hodowla Królików Olbrzym Belgijski